7 NARAVNIH ZDRAVNIKOV
Uprava londonskega živalskega vrta je morala svojim obiskovalcem povrniti škodo, ki so jo povzročile tamkajšnje živali. Največ je uničenih očal. Zakaj ravno očala? Kmalu so ugotovili pravi razlog. Na opičjih kletkah so bile tablice z drobnimi črkami, zato so se morali obiskovalci približati, da bi jih lahko prebrali. Na tablicah je pisalo: “Pozor! Opice vam utegnejo vzeti očala.”
Mnogi ljudje se čutijo ujeti v podobno past. Ko spoznajo zdravstvena opozorila, mislijo, da jim bo škodilo vse, kar bodo pojedli in spili.
Sreča, da ni tako! Zdi se, da večini današnje literature o zdravem načinu življenja manjka najpomembnejša prvina: razumljivost. To, kar znanstveniki učijo o bolj zdravem in srečnejšem načinu življenja, bi na vsak način moralo biti mnogo bolj jasno, tako da bi ljudje od tega lahko imeli korist. Vsakdo od nas lahko kaj prispeva k temu.
Iskanje vseh razumljivih in sprejemljivih nasvetov se lahko zdi zelo težka naloga. Toda modrost, ki jo vsebuje sleherno zdravstveno opozorilo, predpis, raziskovalno poročilo ali zdravstveni priročnik, je možno povedati v nekoliko zelo preprostih zdravstvenih načelih. Ta načela si je lahko zapomniti in sprejeti.
Strnemo jih lahko takole:
1. JEJMO ZDRAVA ŽIVILA
Znanstveniki in zdravniki posvečajo veliko pozornost prehrani in jo povezujejo s povzročanjem ali preprečevanjem bolezni. Načrtujmo izenačene obroke s preprosto pripravljeno hrano. Izogibajmo se maščobam in sladkorju ter ju zamenjajmo z vitamini. To zamenjavo naredimo z uživanjem žitaric, zelenjave in sadja.
2. BIVAJMO NA PROSTEM
Človek ni ustvarjen, da bi vse dni sedel za mizo, brez svežega zraka in sonca. Imejmo v navadi hitro hojo ali sprehod. Pojdimo ven ob sončnem vremenu. Vdihavajmo s polnimi pljuči. Sprejeti moramo vsakodnevno navado preživljanja časa na prostem.
3. PIJMO DOVOLJ VODE
Naše telo je sestavljeno pretežno iz vode, ki je nujno potrebna za življenje. Da bi naš organizem deloval skladno, moramo na dan spiti šest do osem kozarcev vode. Jasno je, da je naša potrošnja vode odvisna od naše dejavnosti čez dan.
4. VADIMO
Ne izogibajmo se vajam, gibanju in delu, četudi je težje. Toliko opravil je, ki lahko polepšajo naše dvorišče, travnik ali sadovnjak. Poleg tega delo utrjuje našo telesno zmogljivost. Če nimamo takšnih možnosti, lahko komu pomagamo pri njegovem delu ali preprosto telovadimo ob odprtem oknu.
5. POČIVAJMO
Občutek utrujenosti, o katerem morajo zdravniki toliko poslušati, bi izginil, če bi redno počivali. Večina potrebuje osem ur nočnega spanja. Tako se telo osveži in si obnovi zalogo energije. Nikar ne zapostavljajmo počitka čez dan.
6. RAZVIJAJMO SAMONADZOROVANJE
Vsa navedena navodila ne bodo prispevala k naši blaginji, če se jih ne bomo držali. Zato je potreben samonadzor oziroma moč volje. To pomeni, da našim odločitvam sledi dejanje. Zavrzimo vse kar škoduje našemu zdravju – četudi nam prinaša trenuten užitek. Cigarete in alkohol so na primer dokazani sovražniki dobrega zdravja. Obilica sladkorja, kava, kofeinski napitki, trde maščobe… slabijo naš organizem in ga naredijo bolj podvrženega boleznim.
7. ZAUPAJMO V BOGA
K našemu zdravju lahko največ prispevata vera in zaupanje v Božjo moč, saj je Bog naš Stvarnik. Kdo lahko bolje kakor On ve, kaj je dobro za naše zdravje? Poznavanje Boga in vsega, kar od nas pričakuje, bo za nas pravi vir moči in samonadzora, ki sta potrebna, da bi osvojili zdrav način življenja.
Sprejem zdravstvenih načel mnogim ljudem pomeni veliko spremembo življenja. Številni pa se raje držijo svojega življenjskega sloga in si ne želijo sprememb. Takšni se vedejo kakor pacient, ki je rekel zdravniku: “Doktor, nisem prišel k vam, da bi mi povedali, kako moja sveča dogoreva z obeh strani. Prišel sem, da mi daste še voska!”
Modri koraki k zdravemu načinu življenja lahko naredijo več kakor preprosto dodajanje majhne količine “voska”. Kdor koli osvoji ta zdravstvena načela, bo spremenil svoje življenje v veliko zadovoljstvo. Sad tega pa bosta zdravje in sreča.
Leo V. Dolso
Zdravstveni nasvet
OSREČITE SVOJE SRCE
Dobro poskrbite za svoje srce z upoštevanjem naslednjih nasvetov:
1. Spoznajte svoje vrednosti. Redno preverjajte krvni tlak in raven holesterola ter sladkorja.
2. Bodite prijazni do sebe. Razvajajte svoje srce in arterije z boljšo hrano in z več telovadbe. Če zmanjšate telesno težo za kak odvečen kilogram in se odpoveste kajenju, boste srcu odvzeli veliko breme.
3. Ustvarite svojo osebno zdravstveno mapo. Zberite svoje zdravstvene izvide na enem mestu, najbolje pri svojem osebnem zdravniku. To vam bo zagotovilo boljšo zdravstveno oskrbo, posebno v primeru nujne pomoči.
4. Odstranite stres in se povežite. Osebni nemir, pritisk doma ali v službi, osamljenost in druge vrste stresa prispevajo k boleznim srca – dobri odnosi z družinskimi člani in prijatelji jih odganjajo.
Kuharski recept
SADNI KOLAČ IZ SUHEGA SADJA
Potrebujemo:
2 jajci
ščepec soli
75 g moke
10 dag orehov
20 dag lešnikov
20 dag rozin
20 dag suhih fig
10 dag suhih sliv
10 dag dateljnov
Če nimamo katerega sadja, vzamemo drugega več. Pomembno je, da ostane skupna teža suhega sadja enaka. Sadje sesekljamo, pomešamo s penasto vmešanimi jajci, soljo in moko. Vzamemo čim manjši in ožji pekač. Pečemo pri 175°C 80 minut. Če se kolač na vrhu prehitro zapeče, ga pokrijemo s folijo. Nato pečico izključimo in pustimo kolač v njej še 15 minut.
Potem ga vzamemo iz pekača. Ohlajenega zavijemo v folijo in shranimo za en teden. Šele potem je kolač sočen in mehak, kakor mora biti.
Dober tek!
Ali ste kadilci in si želite opustiti kajenje? Na tej povezavi lahko najdete nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo, da se boste lažje osvobodili te škodljive razvade.